Dlaczego się przejadamy?
Jedzenie jest jedną z tych rzadkich uniwersalnych przyjemności, którym oddają się wszystkie kultury na całym świecie. Poza oczywistymi motywacjami do jedzenia (głód i apetyt), jedzenie jest często centralnym elementem zebrań społecznych i świętowania, a nawet sposobem na uspokojenie nerwów lub ucieczkę od nudy.
W zrozumieniu, co leży u podstaw przejadania się pomoże nam wyjaśnienie, dlaczego w ogóle pragniemy jedzenia:*
- Głód i hormony – Badania nad hormonami z punktu widzenia ich roli w inicjowaniu i kończeniu jedzenia, co także jest istotne w ustalaniu wagi ciała, prowadzi się na szeroką skalę. Głód lub jego brak są bezpośrednio związane z dwoma konkretnymi hormonami – greliną, która, jak się okazuje, wywołuje głód i leptyną, która go redukuje.
- Apetyt – Chęć na jedzenie, która jest często wywoływana przez widok i zapach; wystarczy, że coś wygląda lub pachnie wystarczająco dobrze, aby to zjeść, aby zwiększyć apetyt. Skutkiem zmian apetytu mogą być różne scenariusze, w tym stopniowa zmiany wagi ciała, a nawet tak poważne stany, jak anoreksja lub bulimia. Problemy związane z apetytem można także przypisać chorobie, lekom, a nawet dolegliwościom psychologicznym.
- Sytość – Badania wykazują, że uczucie pełności redukuje głód i apetyt. Spożywanie większej ilości substancji stałych niż cieczy, niepomijanie posiłków, żywność o dużej objętości, ale małej kaloryczności (warzywa i owoce) oraz zastąpienie produktów z ziaren rafinowanych produktami z pełnego ziarna może pomóc w utrzymaniu tego uczucia. Jednakże wciąż nie wiadomo na pewno, czy pojedyncze diety (wysoko albo niskowęglowodanowa, białkowa lub tłuszczowa) dają jakiekolwiek korzyści.
- Jedzenie „bezmyślne” – Ten zwrot opisuje wszelkie inne powody, dla których jemy. Dlaczego, na przykład, czujemy się zobowiązani do skończenia nadmiernie dużych dań? Co powoduje, że objadamy się, oglądając telewizję lub rozmawiając przez telefon?
Naukowcy, lekarze i propagatorzy zdrowego stylu życia bezustannie poszukują sposobów na obniżenie odczuwania głodu, kontrolę naszego pożądania jedzenia, osiągnięcie uczucia sytości i zadowolenia i powstrzymanie jedzenia bezmyślnego. Produkt LifeWave SP6 Complete** w formie plastra to dobry krok we właściwym kierunku, ponieważ stymuluje on punkty na ciele, o których wiadomo, że regulują apetyt i mogą pomóc ograniczyć napady głodu.
Comments are closed.